Popularne rozmiary pościeli - przegląd

Popularne rozmiary pościeli - przegląd

W trakcie snu temperatura ciała delikatnie się zmniejsza. Dlatego kładąc się spać ścielimy łóżko i zabezpieczamy ciało kołdrą. Aby wypoczynek był jeszcze bardziej komfortowy, warto stosować dopasowaną pościel, która zapewni izolację skóry od materiału kołdry czy materaca. W przypadku, gdy posiadamy niestandardowe łóżka, mogą pojawić się kłopoty z doborem pokrycia. Jakie standardowe rozmiary pościeli dostępne są na rynku?

Miejsce do spania dla jednej osoby

Pościel powinna zakrywać większość naszego ciała, choć w zależności od temperatury na zewnątrz proporcje te mogą zostać zaburzone. Standardowym rozmiarem w naszym kraju dla jednej osoby jest produkt o gabarytach 160x200 cm. To format, przy którym zarówno osoby niskie, jak i wysokie mogą czuć się komfortowo. Pościel świetnie sprawdza się w przypadku singli, młodzieży, a także par śpiących na jednym łóżku (jednak wyłącznie wtedy, gdy korzystają one z osobnych kołder). To rozmiar uniwersalny, który może również posłużyć jako pościel dla gości.

W sklepach zagranicznych coraz bardziej popularne stają się również inne rozmiary akcesoriów, które wynoszą przykładowo 140x200 cm, 150x200 cm i 200x200 cm. Warto więc dokładnie sprawdzać z jakim produktem mamy do czynienia.

Pary również mają ulubiony rozmiar

Współmałżonkowie potrzebują znacznie szerszej kołdry. Tylko wtedy będą mogli przykryć swoje ciało bez konieczności przeciągania pościeli na swoją stronę. W ich przypadku najlepszą opcją okazuje się produkt o rozmiarach 200-220 cm. To standardowy typ pościeli, do którego zwykle dołączana jest poduszka 70x80 cm.

W trakcie kupowania pościeli, warto sprawdzić przede wszystkim, jaką powierzchnię ma ona pokryć. W przypadku par będzie ona znacznie szersza niż przy miejscu dla jednej osoby. I jednocześnie zakrywać całe ciało obu partnerów.

A gdy chcemy pościel dziecięcą?

Dzieci nieustannie rosną, dlatego pościel licencyjna powinna być dostosowana do ich aktualnych potrzeb. W przypadku niemowląt najmniejsze poszewki występują w rozmiarach 60x120 cm 100x140 cm, a także 40x60 cm z poduszką płaską. Starsze dzieci w wieku 2-4 lat mogą wykorzystać pościel o wymiarach 100x135 cm.

Dobór produktów w późniejszym okresie życia dostosowany jest do rozwoju malucha. Pościele dziecięce powinny być dobierane do wzrostu malucha tak, aby na każdym etapie doskonale pokrywały ciało. W przypadku młodzieży o wzroście przekraczającym 160 cm dobrze jest wybrać produkt o długości nawet 200 cm. Jeśli chcemy wykorzystać komplet pościeli przez dłuższy okres czasu, powinien on być odpowiednio większy.

Skomentuj artykuł