Książki aktywizujące dla dzieci - pozycje, które warto polecić

Książki aktywizujące dla dzieci - pozycje, które warto polecić

Piękno literatury dziecięcej może być wyrażone na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest szeroko rozumiana aktywizacja dziecka. Na czym ona polega? Jakie pozycje warto polecić rodzicom, którzy chcą w ten sposób kształtować umysły swoich dzieci?

Literatura aktywizująca - czym jest?

W swym klasycznym rozumieniu literatura dziecięca ma na celu rozwijać wyobraźnię dziecka, uczyć je odpowiednich zachowań, a także rozbudowywać jego słownictwo i... intrygować. Tak, ostatnie słowo nie jest tu użyte przypadkowo. Książki dla dzieci powinny zachęcać do dalszego poznawania świata w ten właśnie sposób.

Mało tego - ich treść powinna oddziaływać na różne płaszczyzny rozumowania, począwszy od słuchu, a skończywszy na kreowaniu własnego świata i jego otoczenia. Interaktywne książki dla dzieci to pozycje, które każdy maluch powinien dobrze znać. Dlaczego? Fenomen ten można wyjaśnić na podstawie trzech różnych, aktywizujących pozycji książkowych wydawnictwa Siedmioróg.

Przykłady książek aktywizujących - literatura dziecięca

  1. Kopciuszek. To przykład literatury dziecięcej, którą zna chyba każdy z nas. A jednak w tym przypadku pozycja ta została ukazana w zupełnie nowym świetle. Połączenie przyjemnego w odbiorze tekstu i ilustracji, które dziecko może samodzielnie pokolorować, to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Ukazana tutaj treść rzuca zupełnie nowe światło na obraz świata wyniesiony z tej pięknej książeczki. Z kolei piękne ilustracje, które maluch współtworzy z autorem, pozwalają na nowo odkrywać piękno tej historii i co najważniejsze - ułatwiają jej zapamiętanie.

  2. Lubię przedszkole - naklejanki. To książka, która została napisana z myślą o dzieciach, które już wkrótce rozpoczną swój przedszkolny etap edukacji. Przedszkole jest w nich ukazane jako miejsce wspólnej zabawy, ale też przestrzeń, w której obowiązują określone zasady. Dzięki wyklejankom maluch może w wyobraźni "przenieść" świat książki w dowolne miejsce, by w ten sposób utrwalić sobie jej treść i przedstawione w niej prawdy. Pozycję tą warto polecić również tym dzieciom, które nie chcą iść do przedszkola.

  3. Wielkie pojazdy pracują - naklejanki. To kolejna pozycja, która oprócz bogatej treści, oferuje dzieciom szeroki zestaw naklejek. Poleca się ją zwłaszcza starszym maluchom, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o dużych, skomplikowanych maszynach, takich jak autobus lub dźwig.

Reasumując, książki aktywizujące dla dzieci to pomysłowo przygotowana literatura, którą warto zaproponować dzieciom na każdym etapie rozwoju. Zachęcamy do czytania!

 

Skomentuj artykuł