Jak zmienia się ciało po ciąży?

Jak zmienia się ciało po ciąży?

Dziewięciomiesięczne przygotowanie do wydania dziecka na świat jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego organizmu. Matka natura stworzyła nas tak, że wszelkie zmiany, jakie zachodzą w czasie ciąży – choć dla nas mogą być zaskakujące – są normalnym procesem, na które nasze ciało jest przygotowane. Wszelkie mechanizmy, jakim podlega ciało w ciąży, muszą mieć odpowiednio dużo czasu, aby wrócić do stanu normalnego, bez dziecka w brzuchu. Dlatego po porodzie nadal będziesz obserwować, jak Twoje ciało się zmienia.

1. Sflaczały brzuch po ciąży

Oczywistą zmianą jest wygląd brzucha. Jego mięśnie przez poprzednie 9 miesięcy miały czas bardzo mocno się rozciągnąć, dlatego często tuż po porodzie brzuch jest sflaczały. Odpowiednia dieta oraz ćwiczenia mogą przyspieszyć powrót do wyglądu brzucha sprzed ciąży. Ponadto skóra na brzuchu bardzo mocno się rozciąga, skrywając pod sobą rosnącego malucha. Dlatego częstym następstwem ciąży są rozstępy, które na początku są czerwone i bardzo widoczne, ale po pewnym czasie stają się bledsze i podobne do koloru reszty skóry.

2. Ból kręgosłupa

Rozciągnięte i zmęczone ciążą mięśnie brzucha potrzebują czasu, aby wrócić do pierwotnego stanu. Teraz więc cały ciężar ciała spoczywa przede wszystkim na mięśniach pleców. Dokłada się do tego przeciążenie kręgosłupa od częstego noszenia niemowlęcia. Skutkiem tego może być ból, który utrudnia codzienną aktywność. Ból pleców powinien minąć po kilku tygodniach, kiedy mięśnie brzucha się zregenerują, staną się znów mocne i elastyczne.

3. Nietrzymanie moczu

Podczas ciąży częsta potrzeba oddawania moczu była spowodowana tym, że dziecko uciskało pęcherz moczowy. Mimo iż teraz już żaden brzdąc go nie uciska, nadal możesz często chcieć siku lub wręcz mieć problem z jego utrzymaniem. Poród siłami natury wiąże się również z wywieraniem nacisku na cewkę moczową, która wówczas może zostać uszkodzona.

4. Wypadanie włosów

Cały system gospodarki hormonalnej w Twoim ciele wywróciła ciąża. Wtedy organizm tworzył jak najlepsze warunki do rozwoju i wydania na świat Twojego potomka. Teraz zaś hormony szaleją tak, aby skupić Twoją uwagę tylko na dziecku, a w dalszej kolejności, aby przywrócić stan wyjściowy. Dlatego jedną z konsekwencji ciąży i porodu jest wypadanie włosów większe niż zwykle.  Aby poprawić kondycję słabych włosów zadbaj, by Twoja dieta składała się z produktów bogatych w witaminy A i C oraz cynk i selen.

5. Przebarwienia skóry

Często spotykaną zmianą wyglądu po porodzie są przebarwienia na twarzy. Mimo że obiegowo mówi się, że to „przyszła córka odbiera mamie urodę”, takie zmiany dotyczyć mogą również mam chłopców. Przebarwienia na twarzy, pojawiające się po porodzie, nazywane są ostudą lub też „maską ciążową”. Są to ciemne plamy, które powstają najczęściej wokół ust, przy oczach, skroniach i na czole. U wielu kobiet w tym okresie pojawia się wysypka, swędzenie i przesuszenie skóry. Większość zmian skórnych znika po kilku lub kilkunastu tygodniach.

Każda z nas jest inna, dlatego nie sposób przewidzieć, jakie zmiany będą dotyczyć Ciebie. Niezależnie jednak od tego, jaką metamorfozę przejdzie Twoje ciało, postaraj się nie zapomnieć, że najważniejszą zmianą jest to, że dałaś swojemu dziecku życie. 

Skomentuj artykuł