Co trzeba wiedzieć o połogu

Co trzeba wiedzieć o połogu

Połóg to okres 6 tygodni, licząc od dnia porodu. Wtedy Twoje ciało przechodzi wiele zmian, które ułatwiają mu dostosowanie się do nowej sytuacji – dziecka poza Twoim brzuchem. Zmiany, jakie powoduje ciąża, są bardzo szeroko opisywane, o połogu jednak niewiele się mówi. Tymczasem ten okres również jest bardzo dużym wysiłkiem dla organizmu, ponieważ wiele partii ciała wraca do stanu sprzed ciąży, co nie raz może być dla Ciebie uciążliwe.

Piersi w czasie połogu

Nawał pokarmu może występować w pierwszych dniach po porodzie (zazwyczaj między 2. a 4. dobą). Jest to naturalny proces, który nie dopuszcza do tego, aby dziecku zabrakło pokarmu.  Wkrótce laktacja ureguluje się, dostosuje do potrzeb dziecka, a piersi przestaną być tak nabrzmiałe i spadnie ryzyko wyciekania pokarmu w niespodziewanym momencie.

W przypadku karmienia piersią, Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest większe o ok. 600–800 kcal niż przed ciążą. Nie oznacza to jednak, że masz jeść do woli i bez rozwagi. To, co zjadasz, trafia przecież przez mleko do organizmu dziecka. Wybieraj zatem produkty wartościowe odżywczo. Twoja dieta powinna być lekkostrawna i urozmaicona. Dobrym pomysłem będzie jedzenie lekkich zup, które wspomogą trawienie. (Ich dodatkowym plusem jest łatwe i szybkie przygotowanie). W kolejnych dniach rozszerzaj swoją dietę, jedz to, na co masz ochotę, unikając jedynie dań ciężkostrawnych, tłustych, wzdymających i smażonych, a także ostrych przypraw.

Gojenie się krocza i pochwy

Krocze to najbardziej obolałe, opuchnięte i posiniaczone miejsce na ciele, nawet jeśli nie zostało nacięte. W czasie połogu nawet siadanie na fotelu może być bolesne. Dodatkowy dyskomfort sprawiają odchody połogowe – wydzielina z jamy macicy, z rany powstałej po odejściu łożyska. Pojawia się u kobiet niezależnie od formy porodu. Zanika całkowicie po 4–6 tygodniach, gdy rana w macicy się zagoi. Obkurczanie się macicy, która z rozmiaru dyni (w ciąży) wraca do rozmiaru gruszki (stan przed ciążą), możesz odczuwać szczególnie intensywnie podczas karmienia piersią (to skutek hormonów). Czasem bywają nieprzyjemne, a nawet bolesne.

Bóle kręgosłupa

Bóle grzbietu lub lędźwi, które zaczęły Ci doskwierać jeszcze w czasie ciąży, teraz mogą się nasilić. Hormony ciążowe rozluźniają więzadła oraz stawy, co nie pomaga, gdy tuż po porodzie często musisz nosić dziecko na rękach lub schylać się do niego. Dodatkowo brak aktywności fizycznej osłabia gorset mięśniowy kręgosłupa.

Waga sprzed ciąży

Połóg to czas na regenerację organizmu, a nie zrzucanie nadmiaru kilogramów. Tym możesz się zająć po kilku miesiącach po porodzie. Wówczas i tak prawdopodobnie waga sama stopniowo będzie wracać na przedciążową pozycję ze względu na pozbywanie się złogów z macicy. Potrzeba na to jednak kilku tygodni. Ogromne zmiany, jakie zaszły w Twoim organizmie w trakcie 9 miesięcy ciąży nie cofną się w ciągu kilku dni. Po to właśnie m.in. jest połóg. Nadmiar kilogramów może też "uciekać" razem z potem. Obfite pocenie się jest normalne, pod warunkiem, że nie gorączkujesz. Duże ilości oddawanego moczu i pocenie się to sposób organizmu na pozbycie się nadmiaru płynów zgromadzonych w ciąży. Taka sytuacja może trwać przez kilka tygodni.

Każda chwila jest dobra na sen

Wykorzystuj każdą chwilę na sen. Gdy dziecko ma drzemkę, prześpij się obok niego. Nie musisz, a wręcz nie możesz, być non stop na pełnych obrotach – karmić, pielęgnować dziecko, a gdy ono śpi sprzątać mieszkanie i gotować. Odpoczynek jest niezwykle istotny w czasie połogu. Dzięki niemu Twój organizm szybciej się zregeneruje, zaowocuje nową energią. Czasem też drobna aktywność fizyczna może podziałać na młodą mamę odżywczo. Porozciągaj się, pospaceruj z dzieckiem – to nie tylko zrelaksuje Twoje obolałe ciało, ale i przyspieszy powrót do formy, poprawi samopoczucie, zapobiegnie zaparciom, pobudzi przemianę materii i utratę kilogramów.

Seks podczas połogu

Ze względów zdrowotnych zbliżenia intymne powinny być przełożone na czas po połogu (zbyt wczesny powrót do seksu może grozić zakażeniem). To czas regeneracji organizmu, gojenia się ran, także tej w macicy. Połóg nie oznacza jednak całkowitej izolacji od siebie partnerów. Pieszczoty, pocałunki, czuły dotyk – tego prawdopodobnie potrzebujesz bardzo, jako oznaki wsparcia i poczucia wspólnoty z partnerem w nowej dla Was sytuacji. Nie zaniedbaj bliskości, która pozytywnie wpływa na związek.

Niezależnie od tego, ile z opisanych kwestii połogowych dotyczy Ciebie, po około 6 tygodniach odwiedź gabinet ginekologa. Wizyta u specjalisty jest niezbędna, aby ustalić, czy krocze dobrze się goi, w jakim stanie są drogi rodne. Ginekolog również wyjaśni Ci kwestie związane z seksem po porodzie oraz rodzajami antykoncepcji.

Skomentuj artykuł