5 zabaw urodzinowych dla dzieci

5 zabaw urodzinowych dla dzieci

1) Masło-hasło

Do przeprowadzenia tej zabawy urodzinowej dla dzieci potrzeba sznurka, liny bądź skakanki (przedmiot powinien być dobrze widoczny z ziemi i długi). Kładziemy sznur na podłodze lub trawie i prosimy dzieci o ustawienie się przy jednym jego boku. Następnie określamy poszczególne strony sznurka jako „masło“ i „hasło“. Zależnie od wypowiedzianego przez nas słowa, dzieci powinny przeskakiwać z jednej strony na drugą - możemy mylić je poprzez użycie tego samego słowa 2-3 razy z rzędu i wydawanie poleceń szybciej. Wariacji owej gry i zabawy ruchowej dla dzieci jest wiele: wystarczy wymyślić inne rymujące się hasła (np. w innych językach).

2 i 3) Wyścig taczek i wyścig w workach

Ta zabawa urodzinowa dla dzieci nie wymaga wielkich zdolności organizacyjnych, a jedynie posiadania pustej przestrzeni. Zapewne większość osób kojarzy konkurs wyścigu taczek: jedna osoba trzyma drugą za nogi, druga z nich opiera ręce o ziemię. W ten sposób dzieci muszą przebyć daną odległość jak najszybciej. Podobną zabawą ruchową dla dzieci jest wyścig w workach: dzieci wchodzą do worka (może być to nawet worek na śmieci, byleby był wytrzymały) i skaczą w kierunku mety. Kto pierwszy dobiegnie do końca trasy, wygrywa. Warto pamiętać, że metę trzeba jakoś oznaczyć - sznurkiem, pachołkami lub chorągiewkami.

4) Znajdź złodzieja

Któż nie lubi rozpoznawać przestępców i doświadczać ich łapania? Wiele osób czyta powieści kryminalne, ogląda seriale o Sherlocku Holmesie lub Joannie Chyłce i nie myśli o tym, że dzieci również fascynuje wymierzanie sprawiedliwości. Wśród zabaw urodzinowych dla dzieci wyróżnić można „łapanie złodzieja“, które dostarczy pociechom radości nawet do paru godzin (zależnie od dostępnego terenu).
Prezenty, jedzenie lub zabawki ukrywamy i mówimy dzieciom, że zabrał je złodziej. Złodziej był jednak nieostrożny i zostawił po sobie ślady... Niezależnie od tego, czy śladami będą okruszki, czy znaki na ziemi i różnych przedmiotach, zadaniem młodych ludzi będzie podążanie za nimi i odnalezienie złodzieja.
Jednak kim będzie złodziej? Postać opryszka może być zarówno kukłą, piniatą, jak i żyjącym człowiekiem: np. przebiegłym dziadkiem lub mamą. Poszukiwanie złodzieja można dodatkowo poszerzyć o sąd nad amoralnym przestępcą (opcje kar najlepiej dzieciom zaproponować: upieczenie ciasta, podarowanie zabawki itp.). Taka gra i zabawa ruchowa dla dzieci sprawia mnóstwo frajdy.

5) Słynna piłka... która parzy

W tej zabawie urodzinowej dla dzieci ustawiamy pociechy w kółku, jedną osobę pozostawiając na zewnątrz. W obrębie koła dzieci rzucają między sobą piłkę (małą, dużą - bez znaczenia). Kiedy osoba spoza kręgu krzyknie: „Piłka parzy“, nikt nie może złapać piłki. Jeżeli tak się nie stanie, dziecko stojące poza okręgiem i dziecko, które złapało piłkę, zamieniają się miejscami. By uatrakcyjnić tę grę i zabawę ruchową dla dzieci, można dodatkowo zapisywać punkty każdego z uczestników.

Skomentuj artykuł