Dlaczego warto czytać dzieciom?

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie bajek ma ogromny wpływ na rozwój osobowości i umysłu dziecka. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy na każdym kroku towarzyszy nam technologia i zalewają nas informacje. Oglądanie bajek na świecących urządzeniach może być szkodliwe, powodować zaburzenia koncentracji, a nawet wywoływać niepokój i lęk. Czytanie książek może mieć zatem zbawienny wpływ na rozwój dziecka. Poznaj zalety czytania dziecku i dowiedz się, jak wpływa ono na psychikę Twojego malucha. 

Oglądanie bajek kontra czytanie

Programy telewizyjne, bajki i gry są obecne w życiu dzieci już od najmłodszych lat. Maluch może mieć spore problemy z odróżnieniem świata wirtualnego od rzeczywistego. Oglądanie kolorowych obrazków nie stymuluje do żadnego działania twórczego i nie skłania do myślenia. Czytanie książek może natomiast pobudzić wyobraźnię i uruchomić kreatywność. Dziecko ma wówczas szansę, by samemu wytworzyć w głowie obrazy. Dziecko musi przez dłuższy czas skupić się na czytanej treści, co pozytywnie wpływa na rozwój koncentracji i skupianie uwagi w sposób zamierzony.  Czytanie bajek to także świetna okazja do budowanie więzi z rodzicem. To zarówno bliskość fizyczna (trzymanie dziecka na kolanach i przytulanie) oraz bliskość psychiczna (pokazanie dziecku, że jest kochane i ważne). 

Wspólne spędzanie czasu i zabawa

Czytanie bajek to również świetna forma spędzania czasu z dzieckiem. To dobry moment na rozmowę na temat bohaterów i ich przygód. Czytanie książek rozwija inteligencję emocjonalną dziecka oraz prowokuje do rozwijania wiedzy. Warto omówić wraz z dzieckiem cechy poszczególnych postaci oraz ich przygody, a także pokazać mu, w jaki sposób odróżnić dobre zachowania od złych. Bajki pozwalają kształtować moralność dziecka i mogą być bardzo pomocne w przekazywaniu mu ważnych wartości. Ponadto słuchanie opowieści stymuluje rozwój zdolności manualnych - dziecko może wymyślić dalszą część historii lub alternatywne zakończenie. Może również narysować bohaterów i przelać postaci ze swojej głowy na papier. Dzięki bajkom z morałem możemy w zrozumiały sposób przekazać dziecku pewne normy i ideały. Pozwala to modelować pozytywne postawy i zachowania. Jeśli czytamy dziecku, istnieje duża szansa, że w przyszłości również sięgnie ono po książki, zamiast spędzać całe godziny przed telewizorem czy komputerem. 

Zalety czytania bajek dzieciom

Książki pozwalają poznać świat, poszerzają krąg doświadczeń i umożliwiają rozwój emocjonalny. Oddziaływują na osobowość dziecka, kształtują jego system wartości oraz moralne i społeczne postawy. Książki rozbudzają zainteresowania dziecka i wyobraźnię, poprawiają koncentrację i uczą kreatywnego myślenia. Umożliwiają również rozwój komunikacji, wzbogacają słownictwo oraz uczą poprawności stylistycznej i gramatycznej. Czytanie książek to również świetny sposób spędzania czasu i budowania więzi. Czytanie zapewnia rozwój emocjonalny dziecka, rozwija empatię, a także kształtuje poczucie humoru. Ponadto zaszczepia w dziecku miłość do książek, co stanowi fantastyczną alternatywę dla telewizji i internetu.  

Skomentuj artykuł