Dlaczego warto uczyć dziecko programowania?

Dlaczego warto uczyć dziecko programowania?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Dlatego, wybierając zajęcia dodatkowe, warto pomyśleć np. o nauce programowania. Jest to dziedzina, która może dać naszej pociesze doskonały start w przyszłości, jednak nawet jeśli dziecko nie zostanie programistą, to samo poznanie podstaw programowania pomoże mu lepiej rozumieć otaczający świat.

Znajomość języków programowania pozwala zrozumieć, w jaki sposób działa otaczająca nas elektronika, czyli smartfony, tablety, ale i wiele urządzeń, z którymi spotykamy się na co dzień. To rozwija w dziecku zdolność logicznego myślenia, która to znowu ułatwia naukę wielu przedmiotów jak np. przy matematyce. Pisząc kod, niejednokrotnie wykonujemy działania matematyczne, dlatego też dzieciom, które zaznajamiają się z prostymi językami programowania, jak choćby z Pythonem, zdecydowanie łatwiej przychodzi liczenie.

Dlaczego warto pomyśleć o nauce programowania już w dzieciństwie?

Mówi się, że nauka i nabywanie nowych umiejętności przychodzi łatwiej w dzieciństwie. Nie inaczej jest z programowaniem. Jeśli dziecko zacznie wcześnie, to nauka kolejnych języków będzie dla niego czymś naturalnym. Ponadto, mózgi młodszych dzieci są bardziej plastyczne, dlatego możemy we wczesnym dzieciństwie wyćwiczyć zdolności, które zaowocują w przyszłości nowymi umiejętnościami.

Warto wybrać się kurs programistyczny dla dzieci, aby w ogóle zobaczyć, jak syn, czy córka radzą sobie z zadaniami. Przy okazji możemy odczarować własne ograniczenia, ponieważ dla wielu dorosłych programowanie wydaje się czarną magią. To właśnie dlatego, że nie uczyliśmy się go od dziecka. Podobnie było z nauką języka angielskiego, która jeszcze 3-4 dekady temu była uważana za coś trudnego i pożądanego. Dziś młodzież traktuje angielski jak swój drugi język ojczysty, co możemy zaobserwować, chociażby w slangu młodzieżowym. Wczesna nauka programowania może zaowocować takimi umiejętnościami u kolejnych pokoleń, a pamiętajmy, że na dzień dzisiejszy szacuje się, że brakuje ok. 50 tys. programistów w samej Europie. Dlatego też można przypuszczać, że znajomość języków programowania będzie nie tyle czymś pożądanym, ile naturalnym za 20-30 lat.

Wybierz kurs online programowania dla dzieci

Nauka programowania dla dzieci to zajęcia, które początkowo będą kojarzyć nam się z zabawą. Mogą one z powodzeniem uczyć się w domu, całkowicie online. Takie zajęcia oferuje choćby szkoła InstaKółko. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy przystosowywać się nie tylko do nauki programowania, ale i samego procesu nauki online, który będzie także coraz popularniejszą formą. Ponadto, wybierając zdalną szkołę, możemy skupić się na programie i jakości zajęć, a nie tylko na jej lokalizacji.

Skomentuj artykuł