5 zabaw dla dzieci w domu

5 zabaw dla dzieci w domu

„W czasie deszczu dzieci się nudzą” śpiewała niegdyś Barbara Krafftówna. Dzieci jednak są bardzo ciekawymi świata małymi istotami, których chęć poznawania coraz to nowych rzeczy sprawia, że najczęściej one same mają mnóstwo pomysłów na zabawę. Zdarza się też tak, że czasami potrzebujemy jakiejś zabawy, aby przy jej pomocy odwrócić uwagę brzdąca albo po prostu pokazać mu którąś z naszych zabaw z dzieciństwa.

1. Zabawa w chowanego

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby tej gry. Podczas gdy jedna osoba z zamkniętymi oczami liczy do np. 10, reszta w tym czasie znajduje sobie kryjówkę. Szukający po skończeniu liczenia zaczyna szukać towarzyszy zabawy, a gra kończy się w momencie odnalezienia wszystkich.

2. Ciepło-zimno

Zabawa ta polega na ukryciu wcześniej ustalonego przedmiotu w przestrzeni mieszkania. Następnie druga osoba szuka przedmiotu, a my podpowiadamy jej, czy jest bliżej (ciepło) przedmiotu czy się od niego oddala (zimno).

 3. Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy

Jedna osoba, nazywana Babą-Jagą, stoi tyłem w pewnej odległości od pozostałych i wypowiada słowa: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, W tym czasie gracze biegną w jej kierunku. Gdy skończy mówić odwraca się do uczestników, a ci zatrzymują się. Co więcej – nie mogą się poruszać, mówić, ani się śmiać. Baba Jaga próbuje ich rozśmieszać. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić na linię startu. Po chwili Baba Jaga znów się odwraca i cykl się powtarza. Celem tej gry jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje jej miejsce.

4. Kalambury

Zabawa ta polega na przedstawieniu za pomocą ruchów ciała i gestów różnych rzeczy np. zwierząt, postaci z bajki, tytułu bajki, czynności.

5. Piosenki dla dzieci

Śpiewanie razem z dziećmi jest wspaniałym pomysłem na zabawę, przy której można się poruszać w rytm muzyki, która ma niebagatelny wpływ na rozwój dzieci. Ponadto, za pomocą piosenek dziecko poznaje w szerszym stopniu język oraz ma wpływ na rozwój mowy. Podczas wspólnego muzykowania możemy także udawać granie na poszczególnych instrumentach i tym sposobem, przybliżyć je dziecku. 

Skomentuj artykuł