Jaką pastę do zębów dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaką pastę do zębów dla dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Regularne dbanie o higienę jamy ustnej naszego dziecka jest kluczowe dla zapewnienia mu zdrowych zębów i dziąseł. Wybierając pastę do zębów dla naszej pociechy, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

Wiek dziecka

Każda grupa wiekowa ma inne potrzeby, dlatego istnieje wiele dostosowanych do nich past zębowych. Dla niemowląt najlepsze będą pasty bez fluoru, które delikatnie oczyścą ich dziąsła i malutkie ząbki. Natomiast dla starszych dzieci, które mają już wszystkie zęby, warto wybrać pastę z fluoru, który chroni przed próchnicą i wzmacnia szkliwo.

Zawartość fluoru

Drugim ważnym czynnikiem jest zawartość fluoru w pastach dla dzieci. Jak fluor działa na zęby? Fluor tworzy na ich powierzchni warstwę fluorapatytu.Warstwa ta jest twardsza i bardziej odporna na działanie kwasów, co sprawia, że zęby są mniej podatne na próchnicę. Jednak zbyt duża ilość fluoru może spowodować przebarwienia zębów, dlatego trzeba zachować właściwe proporcje. Dla dzieci do trzeciego roku życia rekomendowana jest pasta z fluoru o stężeniu nieprzekraczającym 500 ppm.

Dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, maksymalna zawartość fluoru powinna wynosić 1000 ppm. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub stomatologiem, aby dobrać odpowiednią pastę do indywidualnych potrzeb naszego dziecka.

Smak pasty

Dla dziecka ważne jest, aby pasta miała smak, który mu odpowiada. Na rynku dostępne są różne smaki, od truskawkowych do cytrynowych, dlatego warto eksperymentować i zadbać o to, aby dziecko czuło się komfortowo podczas mycia zębów.

Jakość pasty do zębów dla dzieci

Przed zakupem pasty dla dziecka zawsze warto sprawdzić, czy posiada ona odpowiednie certyfikaty potwierdzające jej bezpieczeństwo i jakość. Dobrze jest upewnić się, czy pasta ma znak CE, który świadczy o zgodności z europejskimi normami. Również warto przeczytać opinie innych rodziców oraz skonsultować się ze stomatologiem, aby mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru.

Dbanie o zdrowie jamy ustnej dziecka to ważny element jego ogólnego rozwoju. Wybierając odpowiednią pastę do zębów, możemy zapewnić mu zdrowy uśmiech na długie lata. Pamiętajmy jednak, że dbanie o higienę jamy ustnej to nie tylko regularne mycie zębów, ale również unikanie nadmiernego spożycia słodyczy i regularne wizyty u stomatologa.

 

Skomentuj artykuł