Kiedy dziecku potrzebny jest laryngolog?

Kiedy dziecku potrzebny jest laryngolog?

Katar, mimo że często niegroźny jest uciążliwy dla dziecka, jak i dla samych rodziców. Co jednak zrobić, gdy nasza pociecha zmaga się z nim zbyt długo lub zbyt często? Kiedy dziecku potrzebny jest laryngolog?

Najgorsza senna zmora

Nie bez przyczyny katar jest najgorszą wadą wszelkich chorób, poczynając od zwykłego przeziębienia po niezliczone alergie. Utrudnia oddychanie, jedzenie, spokojny sen i często ciężko się z niego wyleczyć. Przyczyn może być wiele i mimo że kilkuletnie dziecko potrafi korzystać z chusteczki, może wymagać dalszej diagnostyki. Często, jako rodzice stoimy wtedy przed trudnym wyborem, czy ma to być laryngolog, czy pediatra? I jeden i drugi ma swój współudział w leczeniu małego pacjenta.

Początki diagnostyki

Długotrwały, inaczej przewlekły katar ma w rzeczywistości poważne konsekwencje dla rozwoju dzieci. Uniemożliwia prawidłowe oddychanie, co często wiąże się z niedotlenieniem mózgu, a w konsekwencji prowadzi do zaburzeń w rozwoju i zachowaniu. Pierwszym ważnym etapem badań jest skierowanie się do lekarza pediatry, który zbada przedszkolaka, przeprowadzi wywiad oraz skieruje dziecko na dodatkowe badania, takie jak badanie ogólne moczu i krwi. Kolejnym krokiem jest również badanie przez specjalistę. Lekarz pediatra wypisze nam skierowanie do laryngologa. W Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu lub w Gdańsku dostęp do laryngologów jest względnie utrudniony – należy liczyć się z co najmniej miesięcznym okresem oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Kiedy z katarem do laryngologa?

W przypadku, gdy lekarz pediatra nie będzie w stanie ustalić przyczyny przewlekłego kataru, powinien to zrobić laryngolog. Skieruje on dziecko na ewentualne prześwietlenie zatok, zbada uszy, przegrodę nosową i co najważniejsze, sprawdzi, czy dziecku nie przerasta trzeci migdał, który jest najczęstszą przyczyną kataru u kilkuletnich dzieci. W większości przypadków z łatwością można ustalić przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Laryngolog dysponuje większą wiedzą i doświadczeniem w obszarze górnych dróg oddechowych i z pewnością pomoże dziecku pozbyć się uciążliwej wydzieliny.

Nie musimy panikować z powodu kataru, ale musimy zadbać o komfort dziecka podczas jego trwania. Gdy trwa on zbyt długo i widzimy, że jego występowanie wpływa negatywnie na zachowanie dziecka, zdecydowanie powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza.

Skomentuj artykuł