Nadwaga u niemowląt

Nadwaga u niemowląt

Wydawać się może, że pulchności u niemowlaka są oznaką zdrowia. Masa ciała, która rośnie w zbyt szybkim tempie, może prowadzić do otyłości. Dowiedz się, jakie są przyczyny nadwagi u niemowląt oraz jak jej przeciwdziałać. 

Przyczyny nadwagi u niemowląt

Przez nadwagę u niemowląt należy rozumieć 15-20 procentowy nadmiar masy ciała w odniesieniu do wieku, wzrostu oraz płci. Masa ciała dziecka znajduje się wówczas między 90 a 97 percentylem. Istnieje wiele czynników, które mogą wywoływać nadwagę. Jednym z nich jest otyłość matki przed ciążą oraz zbyt szybki przyrost masy ciała w trakcie ciąży. Zaburzenia gospodarki węglowodanowej u matki oraz przedwczesny poród również mogą przyczynić się do zbyt dużej masy ciała dziecka. Powszechnie uważa się, że maluch ok. 2 roku życia, który nabiera większej sprawności i jest bardziej aktywny, "wyrasta z niemowlęcej pulchności". W praktyce jednak bywa inaczej, a BMI dziecka nie zawsze wraca do właściwych wartości. Jeśli dziecko dostaje więcej pokarmu, niż potrzebuje, to jego masa ciała będzie stale rosła, co doprowadzić może do otyłości. 

Jak sprawdzić, czy niemowlę ma nadwagę?

Istnieje bardzo prosty sposób na sprawdzenie, czy Twoje dziecko ma nadwagę. W tym celu należy skorzystać z siatki centylowej - wykresu, na który należy nanieść wiek dziecka w miesiącach (na osi poziomej) oraz masę ciała w kilogramach (na osi pionowej). Należy poprowadzić linie proste wychodzące od tych punktów oraz odczytać wartość (centyl), znajdującą się w miejscu połączenia linii. Wartość między 90 a 97 percentylem, oznacza nadwagę. Jeśli nadwaga nie minie samoistnie, wpłynie na BMI dziecka, co będzie rzutować w późniejszym okresie. Nadmiarowa masa ciała w okresie dzieciństwa i dojrzewania stanowi ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Z tego powodu należy zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe oraz o regularną aktywność fizyczną już w pierwszych latach życia dziecka. 

Jak uniknąć nadwagi u niemowląt?

Nadwaga znacznie rzadziej dotyczy niemowląt karmionych piersią. W miarę możliwości staraj się podawać dziecku własny pokarm. Jeśli przyrządzasz dziecku mleko modyfikowane pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej ilości mleka oraz liczby posiłków. Pamiętaj, że zbyt częste podawanie posiłków oraz przekarmianie dziecka sprawi, że maluch będzie otrzymywał znacznie więcej kalorii, niż jest w stanie spalić. Nie zmuszaj dziecka do spożywania całych porcji i zadbaj o regularnych porach karmienia. Unikaj podawania cukru - nie dosładzaj posiłków i nie podawaj dziecku gotowych wyrobów cukierniczych. Zamiast kupować dziecku ciastka, lody czy czekoladki, lepiej przygotuj mu mus z owoców. Unikaj również gotowych soków, które zazwyczaj zawierają w sobie dużą ilość cukru.

Skomentuj artykuł