Ojcostwo - budowanie relacji z dzieckiem

Ojcostwo - budowanie relacji z dzieckiem

Matka natura wymyśliła to tak, że do powstania dziecka potrzeba kobiety i mężczyzny. Mnóstwo miejsca w mediach poświęca się kobietom-matkom. A przecież ojciec jest tak samo ważnym rodzicem. Tak samo, jak matka, ma wpływ na kształtowanie charakteru dziecka i jego spojrzenia na świat.

Współcześnie coraz częściej rodzice decydują się na realizowanie modelu partnerskiego, który stoi w opozycji do tradycyjnego układu – ojciec zarabia pieniądze na utrzymanie rodziny, matka zajmuje się domem i dziećmi. Obecnie spotyka się wiele par, które oprócz pracy zawodowej dzielą się obowiązkami domowymi i zajmowaniem się dziećmi.  Taki model, z punktu widzenia wychowania dziecka, jest dla niego korzystniejszy.

Tata – opieka nad noworodkiem

Pierwsze miesiące życia noworodka są bardzo ważne, ponieważ wtedy buduje się silna więź emocjonalna między rodzicem a dzieckiem. Wówczas dominującym sposobem na poznanie świata jest dla niemowlęcia dotyk. Doskonałą do niego okazją jest nie tylko zabawa, ale także kąpanie czy tulenie do snu. Ciepło ciała ojca, jego zapach i ton głosu dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Mimo że na początku dziecko najwięcej kontaktu cielesnego ma z matką (chociażby przy karmieniu piersią), Ty możesz realizować się wspaniale w roli ojca, nosząc je i głaszcząc, gdy boli je brzuszek, czy też przebierając lub kąpiąc.  

Zamień obowiązki na czas jakościowy

W późniejszych etapach rozwoju dziecka dobrym sposobem na rozwijanie więzi między nim i Tobą jest, chociażby zaprowadzanie go lub odbieranie z przedszkola/szkoły. Nowe miejsce i inni rówieśnicy są na pewno dużym przeżyciem dla Twojego dziecka. Wsparcie ze strony taty z pewnością pomoże mu przystosować się do tej sytuacji. Naturalnym sposobem na nawiązanie rozmowy o tym, co dziecko aktualnie przeżywa, o czym myśli, jest droga do placówki. To doskonała okazja do rozmów. Możesz się wtedy też dowiedzieć, jakich nowych kolegów i koleżanki ma Twoje dziecko, co mu się podoba, a czego nie lubi w nowym miejscu. Tak prosta czynność jest podstawą umacniającej się więzi, jeśli towarzyszysz swojemu dziecku w jego codzienności.

Tata symbolem męskości

Rodzice są dla dziecka całym światem na pewno przez pierwszych kilka lat życia. Ich zachowania rzutują na światopogląd, jak wypracowuje sobie dziecko. Dlatego tak często zdarza się, że synowie powielają zachowania ojców (szczególnie, jeśli mieli z nimi dobre relacje), a córki chcą mieć w przyszłości takiego partnera, który ma cechy wspólne z ich tatą. Chcąc, czy nie – dla dziecka ojciec zostanie wywindowany na pozycję wzoru mężczyzny. Obserwując rodziców, nasze dzieci uczą się ról płciowych oraz norm, obowiązujących w naszej kulturze. Pójście na plac zabaw, podróż pociągiem czy też zwykłe robienie zakupów mogą być dla malca najlepszą, bo spontaniczną, lekcją dobrych manier. Szczególnie dla chłopców ojciec jest wzorem do naśladowania. Chłopiec, widząc zachowanie ojca, wyciąga wnioski i naśladuje reakcje rodzica. 

Wspólne pasje ojca i dziecka


Bardzo cenne dla relacji ojciec-dziecko jest spędzanie czasu we dwoje. Wówczas możemy nawiązać bliższy kontakt. To wcale nie musi być zabawa klockami czy lalkami. Możesz pokazać swojemu malcowi swoje pasje. Choćby wspólne słuchanie Twojej ulubionej muzyki może Was ze sobą zbliżyć przez to, że odsłaniasz przed swoim potomkiem „swój świat”. Takie chwile „sam na sam” z tatą są szczególnie ważne dla ukształtowania się pozytywnych wzorców u chłopców. Momenty spędzone w prawdziwie "męskim" gronie są też okazją do szczerych rozmów, podczas których dziecko ma szansę zrozumieć wiele spraw. To, że ojciec ma pewne „swoje sprawy” z dzieckiem jest również zbliżające, a nawet może być powodem do dumy, że w niektórych kwestiach sprawdza się lepiej niż matka. 

Pamiętaj, że Twój stosunek do dziecka wpływa na jego postrzeganie świata. Satysfakcjonujące kontakty z ojcem sprzyjają ogólnemu rozwojowi dziecka, służą kształtowaniu otwartej postawy wobec ludzi i zwyczajnie w świecie dodają życiu radości.

Skomentuj artykuł