Wszystko, co powinien wiedzieć młody tata

Wszystko, co powinien wiedzieć młody tata

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie. Kiedy zostajesz tatą, wszystko wydaje się nowe i zmienia się z dnia na dzień. Jak poradzić sobie z tą sytuacją i przetrwać pierwsze tygodnie? Jak się zatroszczyć o swojego maluszka 

Jakie są obowiązki taty?

Liczba domowych obowiązków zaczyna się zwiększać już w momencie, gdy dowiadujecie się, że zostaniecie rodzicami. Twoja pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie jest w tym momencie nieocenione. Po narodzinach dziecka pojawia się mnóstwo nowych zadań i wyzwań, z którymi musicie zmierzyć się razem. Nowa sytuacja z pewnością wywołuje wiele skrajnych emocji. Z jednej strony jesteśmy szczęśliwi i podekscytowani, a z drugiej - towarzyszy nam pewien stres i niepokój. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nie mieliśmy wcześniej kontaktu z noworodkami. Najważniejsza zasada brzmi: zachowaj spokój. Nie martw się na zapas i daj sobie czas do przyzwyczajenia się do nowych realiów. Zaufaj również swojej intuicji, która na pewno pomoże Ci w wykonywaniu czynności takich jak przewijanie czy wieczorna kąpiel. Zabawa z noworodkiem to nic trudnego. Początkowo opiera się ona głównie na mówieniu do swojego dziecka i na przytulaniu go. Postaraj się przejąć część obowiązków, które przed narodzinami dziecka wykonywała Twoja żona. Zrób zakupy, przygotuj obiad i pomagaj w pracach domowych takich jak sprzątanie czy pranie. Jeśli nie wiesz, jak możesz pomóc swojej żonie, po prostu o to zapytaj. Szczera rozmowa jest zawsze kluczem do sukcesu. 

Jak odciążyć mamę i pomóc przy noworodku?

Noszenie i kołysanie dziecka przez kilka godzin to wysiłek zbliżony do wycisku na siłowni. Jeśli tylko masz taką możliwość, rób to jak najczęściej i daj żonie chwilę odpoczynku. Jesteś od niej silniejszy, więc nie będzie to dla Ciebie aż tak wyczerpujące. Pamiętaj, że noszenie dziecka, które krzyczy wniebogłosy i któremu dokucza kolka, to również Twój obowiązek. Wszelkie czynności, które wykonuje mama (oczywiście poza karmieniem piersią) może również przejąć tata. Przebieranie dziecka, opieka po posiłku, zabawa czy spacer to również zadanie dla Ciebie. Staraj się odciążać swoją żonę i pomagać jej w codziennych obowiązkach. Ojcostwo to bez wątpienia spore wyzwanie oraz konieczność nauki i doskonalenia nowych umiejętności. Nie należy jednak postrzegać go wyłącznie w kategoriach dodatkowych obowiązków, bo przecież przede wszystkim jest ono fascynującą przygodą i pięknym doświadczeniem. 

Urlop po narodzinach dziecka

Pierwsze 30 dni po powrocie żony i dziecka ze szpitala to najtrudniejszy okres. Wymaga od Was ogromnego zaangażowania i wspólnego wspierania się. Organizm kobiety w połogu jest bardzo obciążony. Nocne wstawanie, częste karmienie i noszenia na rękach mogą być bardzo wyczerpujące. Do tego dochodzi wiele silnych emocji związanych z pojawieniem się nowego członka rodziny. Twoja żona może czuć się przytłoczona obowiązkami, może martwić się, czy na pewno robi wszystko dobrze i stale myśleć o perfekcyjnym wykonywaniu swojej roli. Z tego powodu bardzo ważna jest Twoja pomoc, okazywanie uczuć i okazanie zainteresowania. Nawet banalne czynności takie jak wyniesienie śmieci, odkurzenie mieszkania czy zrobienie zakupów na obiad mogą być na wagę złota. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest udanie się na urlop. Jeśli tylko masz taką możliwość, to koniecznie z niej skorzystaj. Poświęć jak najwięcej czasu swojej żonie i dziecku, bo w obecnej sytuacji to właśnie oni powinni być dla Ciebie najważniejsi.

Skomentuj artykuł