Pierwsza pomoc u niemowlaka

Pierwsza pomoc u niemowlaka

Niemowlęta wymagają naszej stałej opieki. Trudno zatem wyobrazić sobie sytuację, w której mogłoby dojść do zagrożenia ich życia, jeśli cały czas je obserwujemy i dbamy o nie. Póki dziecko jest małe, istnieje niewiele przypadków, w których może być potrzebna wiedza z zakresu pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc u niemowlaka: zakrztuszenie lub zachłyśnięcie się

Niemowlakom, które dopiero uczą się ssania, które odruchowo wkładają wszystko do buzi, najczęściej może przytrafić się zachłyśnięcie i zakrztuszenie. W tej, jak i w podobnych – zagrażających życiu lub zdrowiu dziecka – sytuacjach przede wszystkim należy działać z rozwagą, nie poddawać się nerwom. Jest to bardzo trudne zadanie, zwłaszcza jeśli staramy się pomóc własnemu dziecku. Jednak panika i nieskoordynowane działania spowolnią tylko cały proces udzielania pierwszej pomocy.

Co zatem robić w przypadku, gdy dojdzie do zakrztuszenia się przez noworodka?

1. Przechylamy dziecko na bok. W tej pozycji obserwujemy jamę ustną dziecka. Jeśli widzimy w niej ciało obce – np. drobny element, który niemowlę chciało "zjeść" – najmniejszym palcem wygarniamy go z dróg oddechowych. Jeśli ta czynność pomogła, niemowlę zacznie płakać.

2. Jeśli jednak po tej czynności dziecko nadal ma problem z oddychaniem, należy złapać dziecko za brodę, ułożyć trzy palce na ramieniu i przewrócić dziecko głową w dół do pozycji na brzuszku. Swoje przedramię układamy na udzie, ustawiając dziecko jak najniżej. Drugą rękę zginamy w łódeczkę i uderzamy niemowlę między łopatkami do 5 razy, nie więcej. Uderzenia powinny być mocne i energiczne. Jeśli uderzenia pomogły, dziecko zacznie płakać. Wówczas zaprzestajemy uderzania. Jeśli po 5 uderzeniach nasz maluch nadal ma kłopoty z oddychaniem, przystępujemy do kolejnego etapu.

3. Znów należy zmienić pozycję dziecka. Przy pomocy kciuka i palca wskazującego, łapiemy dziecko za tylną część głowy, trzy palce układamy na ramieniu i przekręcamy niemowlę w pozycji głową w dół – tym razem na plecach. Dwa palce układamy na środku klatki piersiowej dziecka i rozpoczynamy ją uciskać. Znów do 5 razy.

4. Jeśli rodzic jest sam z dzieckiem, w tym momencie powinien zadzwonić na pogotowie – pod numer 999 lub 112. Jeśli podczas zdarzenia obecni są oboje rodzice, wtedy już od pierwszej chwili po zakrztuszeniu się jedno z rodziców dzwoni po pogotowie, a drugie ratuje dziecko.

5. Po rozmowie z dyspozytorem ponownie przystępujemy do wykonywania tych samych czynności – aż do momentu przybycia karetki pogotowia. Jeśli dziecko zacznie wcześniej płakać, należy je uspokoić, przytulić, obserwować i poczekać na przybycie pomocy.

6. Jeśli powyższe czynności nie przynoszą skutku, a dziecko zaczyna tracić oddech, należy ułożyć je w pozycji na wznak, odchylić głowę do tyłu, ocenić oddech i wprowadzić 5 oddechów ratowniczych.

Pierwsza pomoc u niemowalka – utrata przytomności

1. Sprawdź przytomność niemowlaka – sprawdź, czy reaguje na głaskanie po policzku lub łaskotanie w stopę.

2. Jeśli niemowlę nie reaguje, wołaj o pomoc.

3. Następnie sprawdź, czy niemowlę oddycha: ułóż niemowlę na plecach, podłóż pod jego plecy swoją dłoń lub jednym palcem unieś bródkę do pozycji neutralnej (tak, by nie stykała się z klatką piersiową), następnie przyłóż swój policzek do ust i nosa niemowlęcia, obserwując ruchy klatki piersiowej. Oddech kontroluj przez 10 sekund.

4. Jeśli nie wyczuwasz oddechu niemowlaka na swoim policzku, wykonaj 5 wdechów wstępnych: wsuń jedną rękę pod plecki (na wysokości łopatek) lub unieś lekko jego bródkę, obejmij ustami usta i nos niemowlęcia i wykonaj 5 wdechów. Pamiętaj, żeby nie wydychać za dużo powietrza. Potrzeba go tyle, by unieść klatkę piersiową niemowlaka.

5. Ponownie sprawdź oddech niemowlaka – pamiętaj o pozycji neutralnej.

6. Jeśli nadal nie możesz wyczuć oddechu dziecka – wezwij pogotowie.

7. Czekając na karetkę, ułóż niemowlę na twardej, równej powierzchni i odsłoń jego klatkę piersiową. Przyłóż dwa palce (środkowy i wskazujący) w dolnej części jego mostka (powyżej połączenia łuków żebrowych wynoszącym szerokość 1 palca) i wykonaj 15 ucisków klatki piersiowej, a następnie wykonaj 2 wdechy. Zrób kolejnych 15 ucisków, po których znowu wykonaj 2 wdechy. Powtarzaj te czynności, dopóki niemowlę nie zacznie oddychać lub dopóki nie przyjedzie pomoc.

Skomentuj artykuł