Alergia w ciąży - objawy i leczenie

Alergia w ciąży - objawy i leczenie

W czasie ciąży przebieg alergii może ulec zmianie. U kobiet, które przed ciążą miały problemy z alergią, objawy mogą ustąpić lub się nasilić. Dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy alergii oraz jak ją leczyć.

Objawy alergii w ciąży

Najpopularniejszą postacią kliniczną alergii w ciąży jest alergia skórna. Towarzyszy jej zazwyczaj wysypka, miejscowe zaczerwienienie oraz uczucie swędzenia. Może również dojść do powstania kontaktowej wysypki lub wyprysku na brzuchu. Skóra w czasie ciąży jest w tym miejscu wrażliwa i napięta oraz bardziej podatna na uszkodzenia. Inne objawy uczulenia to między innymi łzawienie oczy, kaszel i katar alergiczny. Jeśli objawy nie są zbyt silne i uporczywe, ciężarna kobieta może uporać się z nimi domowymi sposobami. Jednak w przypadku, gdy dochodzi np. do duszności lub spadku ciśnienia tętniczego, konieczna jest konsultacja lekarska i zastosowanie się do zaleceń.

Leczenie alergii w ciąży

Istnieją leki na alergię, które nie są wskazane w ciąży. Kobiety, które zmagają się z tego typu dolegliwościami i przyjmują leki na stałe, powinny skonsultować się z lekarzem i zmienić schemat leczenia. W tym celu warto umówić się na wizytę u ginekologa oraz alergologa. Leki zażywane w czasie ciąży muszę być bezpieczne dla dziecka. Już w momencie zapłodnienia nie powinniśmy narażać płodu na uszkadzające działanie leków. W czasie ciąży kobieta może jedynie zażywać leki kategorii A lub ewentualnie kategorii B - taką informację znajdziemy na każdej ulotce. Pod żadnym pozorem nie można przyjmować preparatów, które zawierają feksofenadynę czy hydroksyzynę. Zanim zdecydujemy się na sięgnięcie środków farmakologiczne, warto przetestować suplementy diety np. wapno na alergię. Można również spróbować roztworów do nosa lub kropli do oczu.

Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Zmiany w czasie ciąży dotyczą całego organizmu kobiety, również układu immunologicznego. Z tego powodu w ciąży może wystąpić uczulenie, nawet jeśli wcześniej u danej kobiety nie było tendencji do alergii. Może również wystąpić sytuacja odwrotna - kobieta, która ma tendencję do alergii może zaobserwować ustąpienie objawów w czasie ciąży. Dotyczy to wszystkich typów alergii m.in. na określone produkty spożywcze lub substancje chemiczne. Nasilona reakcja alergiczna, której towarzyszą duszności oraz obrzęk błon śluzowych, może szkodzić dziecku. Jest to jednak jedyna forma alergii, która może zagrażać zdrowiu i życiu kobiety oraz dziecka i zdarza się ona bardzo rzadko. Należy również mieć na uwadze fakt, że niektóre leki na alergię mogą szkodzić dziecku, dlatego konieczny jest stały kontakt z alergologiem i ginekologiem. Przyjmowanie takich leków w pierwszych tygodniach ciąży może być bardzo niebezpieczne - ryzyko uszkodzenia płodu jest wówczas największe.

Skomentuj artykuł