Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży to czas między 14. a 27. tygodniem ciąży i trwa trzy kolejne miesiące.  Brzuch ciężarnej jest już wtedy widoczny, co niestety także odczuwalne jest dla kręgosłupa kobiety. Koniec drugiego trymestru to ogromny przełom – dziecko nie tylko otwiera oczy, ma włosy, rzęsy i brwi, ale nawet potrafi się uśmiechać. Dowiedz się, jak przebiega drugi trymestr ciąży.

Środkowe trzy miesiące ciąży często są nazywane „miesiącem miodowym ciąży”. Magicznie mijają poranne nudności i wymioty, w przeciwieństwie do poprzednich miesięcy wzrasta energia w przeciwieństwie do nadmiernej senności z pierwszego trymestru.  Wtedy też już zdążyłaś oswoić się i przyzwyczaić do myśli, że zostaniesz mamą. Wybrałaś też pewnie lekarza prowadzącego ciążę. Twój pracodawca wie, że jesteś w stanie błogosławionym i najpewniej dostosowałaś już tryb pracy do swojego zmiennego samopoczucia.

Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży

Na początku drugiego trymestru  (czyli w 14. tygodniu ciąży) płód ma wielkość porównywalną do pomarańczy – mierzy ok. 8-11 cm i waży ok. 40 g. Oczy i uszy znajdują się już na właściwym miejscu, a szczęki są już w pełni wykształcone. Przełyk, tchawica, krtań i struny głosowe są już w całkiem rozwinięte. Dziecko potrafi też już ssać kciuk.

Wcześniej olbrzymia głowa maleństwa, staje się teraz mniejsza w stosunku do reszty ciała. Około 16. tygodnia ciąży szyja wydłuża się, a broda nie styka się tak jak dotychcza z klatką piersiową. Dziecko staje się też silniejsze, dzięki temu, że płód ma ukształtowane kości, stawy oraz mięśnie. Funkcjonuje także już układ nerwowy, a mięśnie reagują na sygnały wysyłane z mózgu. Marszczenie czoła i otwieranie ust może być widoczne na USG za sprawą rozwiniętej już mimiki. Ukształtowany jest też nosek - widać jego zadarcie. Mimo tego, że jeszcze pewnie nie czujesz ruchów dziecka, rusza się ono w łożysku. Tak więc wszystkie narządy i układy Twojego nienarodzonego dziecka są już uformowane. Teraz płód intensywnie rośnie. Pod koniec drugiego trymestru (ok. 26. tygodnia ciąży) Twoje dziecko będzie miało ok. 32 cm długości (od szczytu główki aż do pięt) i będzie ważyło nawet 900 g.

Jak zmienia się ciało kobiety w drugim trymestrze ciąży

Od 13. tygodnia ciąży kobieta powinna przybierać na wadze mniej więcej pół kilograma na tydzień. Nie jest to jednak jednoznaczne z zaokrągleniem brzucha. Jego brak w 14. tygodniu ciąży nie jest powodem do niepokoju. Pamiętaj, że zmiany w sylwetce kobiety w trakcie ciąży to kwestia indywidualna. Od 14. tygodnia macica zaczyna się rozrastać i wypychać powłoki brzuszne, przez co stopniowo ciążowy brzuszek będzie się powiększał i stawał bardziej widoczny. Piersi zaczną się powiększać, mogą też stać się bardziej wrażliwe. W związku z tym powinnaś zadbać o zaopatrzenie się w wygodny bawełniany biustonosz. Powinnaś też wiedzieć, że nagły wzrost wagi w drugim trymestrze może spowodować wystąpienie żylaków kończyn dolnych. Aby im zapobiec, chodź na spacery, pływaj, gimnastykuj się. Koniecznie zrezygnuj z obcisłej bielizny, wysokich obcasów, ciasnej odzieży - inaczej może się to przyczynić do powstawania niewydolności żył. W drugim trymestrze wzrasta  libido (podobnie jak apetyt). To świetny moment na zwiększenie aktywności fizycznej. No i pamiętaj o tym, by nie jeść za dwóch, ale dla dwojga. Dlatego noś ze sobą zdrowe przekąski lub surowe warzywa i owoce, które zaspokoją głód i dodadzą energii. W 25. tygodniu powinnaś ważyć o ok. 7-10 kg więcej, w zależności od stanu wagi przed ciążą. Nadwyżka kilogramowa nie powinna być wtedy jednak powodem do stresu. To po prostu oznaka, że ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko rozwija się i przygotowuje do przyjścia na świat.

Badania obowiązkowe w drugim trymestrze ciąży

Nadal powinnaś chodzić na comiesięczne wizyty lekarza. Morfologia i badanie moczu to podstawowe badania. Badanie to jest jedynym sposobem, by sprawdzić, czy w pęcherzu nie doszło do zakażenia. Wcześnie wykryte bakterie, mogą uchronić przed leczeniem antybiotykiem. Za każdym razem, co miesiąc czekają Cię badanie piersi, pomiar ciśnienia, ważenie i mierzenie (oczywiście oprócz badania ginekologicznego).

Badania w drugim trymestrze ciąży:

  • Badanie USG to absolutna konieczność. To czas na wykrycie lub wykluczenie wad rozwojowych. Tylko w tym czasie możliwe jest zmierzenie przezierności karkowej, czyli NT (z ang. nuchal translucency). Zbyt szerokie NT może świadczyć o zespole Downa. Badanie przeprowadza się przez brzuch.
  • Pobranie krwi do morfologii – między 15. a 20. tygodniem ciąży.
  • Ogólne badanie moczu - nie może być w nim białka, cukru, białych i czerwonych krwinek.
  • Ocena pH wydzieliny pochwowej. Pozwala określić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy.
  • Między 24. a 28. tygodniem ciąży każda ciężarna musi mieć wykonany test obciążenia glukozą, czyli badanie glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g tej substancji. Na to badanie trzeba zgłosić się na czczo i być przygotowaną na dłuższy pobyt w przychodni i  aż trzykrotne pobranie krwi: przed podaniem glukozy, godzinę po podaniu glukozy oraz po dwóch godzinach od jej podania.
  • Amniopunkcja (jeśli masz do niej wskazania). Najlepszym czasem do jej wykonania jest czas między 15. a 17. tygodniem ciąży (wykonana przed 14. tygodniem ciąży wiąże się z wyższym ryzykiem powikłań). To badanie inwazyjne, polegające na pobraniu strzykawką płynu owodniowego, w którym znajduje się materiał genetyczny płodu. Jego analiza umożliwia diagnostykę płodu w bardzo szerokim zakresie – możliwe jest wykrycie  prawie 200 wad i nieprawidłowości.

Skomentuj artykuł