Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to okres między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. To czas, kiedy z jednej strony ciąża nie jest jeszcze widoczna dla innych (brzuch jeszcze zbytnio się nie powiększa), z drugiej rozwijające się życie nie pozwala o sobie zapomnieć przyszłej mamie. Pierwszy trymestr ciąży to także czas, w którym organizm dziecka jest najwrażliwszy na wszelkie czynniki, mogące potencjalnie zaburzyć jego rozwój. Już ok. 21 dnia po zapłodnieniu zaczyna bić serce maleństwa. Dlatego pierwsze tygodnie ciąży są tak ważne – wtedy bowiem tworzą się wszystkie układy i narządy wewnętrzne. W następnych miesiącach jedynie się powiększają i doskonalą.

Pierwszy miesiąc ciąży

Pierwsze dni po rozpoczęciu ciąży, czyli od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do zapłodnienia (przy regularnych, 28-dniowych cyklach), to czas, kiedy wiele z nas jeszcze nie wie, że w jej brzuchu zaraz zacznie rozwijać się nowe życie. Dopiero bowiem w trzecim tygodniu ciąży dochodzi do zagnieżdżenia się komórki w błonie śluzowej macicy. Mimo iż fizycznie nie ma jeszcze żadnych oznak zaokrąglania się brzuszka, kobieta może czuć się nieco inaczej niż dotąd. Już od samego początku ciąży następuje szereg zmian hormonalnych; machina procesów zaczyna się rozpędzać. I tak – złe samopoczucie, senność, nudności i wymioty, czyli objawy powszechnie kojarzone z pierwszymi miesiącami po zapłodnieniu, spowodowane są wysokim poziomem ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG – human chorionic gonadotropin). Wysoki poziom progesteronu może też powodować delikatne zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego np. wzdęcia i uczucie pełności. Normalnym objawem jest również częstsze oddawanie moczu, ze względu na przekrwienie układu moczowego oraz ucisk na pęcherz moczowy spowodowany rosnącą macicą. Wówczas także piersi mogą być bolesne i nabrzmiałe, ponieważ przygotowują się do laktacji, która ma rozpocząć się za kilka miesięcy.

Rozwój dziecka w pierwszym trymestrze ciąży

Gdy Ty zaczynasz odczuwać poranne mdłości, rozwijający się w Tobie zarodek przechodzi bardzo intensywną ewolucję. Między 4. a 9. dniem dochodzi do implantacji. Zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Następnie może wytworzyć się owodnia, która jest zamkniętym pęcherzem z płynem owodniowym, który umożliwia dziecku komfortowe warunki i prawidłowy rozwój. W trzecim tygodniu zarodek ma ok. 2,5 mm długości. Powstaje zawiązek serca, formuje się układ krwionośny i układ nerwowy. Od 21 dnia bije serce, tworzy się pępowina, powstają zawiązki kończyn. Pod koniec 4 tygodnia ciąży dziecko osiąga długość 5 mm. Widać soczewkę oka, kształtują się zaczątki 33 kręgów i 40 par mięśni położonych wzdłuż osi ciała.

Poronienie w pierwszym trymestrze

Ponieważ w Twoim brzuchu zachodzi tak wiele procesów, które formują przyszłego człoweka, istnieje pewne ryzyko, że coś może pójść nie tak. Poronienie w pierwszym trymestrze nie jest wcale taką rzadkością. Aż 25% zarodków ulega poronieniu w ciągu pierwszych trzynastu tygodni od zapłodnienia. Przyczyny nie należy szukać w sobie, czy w partnerze. Często dzieje się tak z powodu wad genetycznych zarodka, które powstały niezależnie od matki i ojca. Mimo wszystko dla wielu par jest to bardzo bolesne przeżycie i ogromna strata. Poronienie nie wyklucza jednak ponownej, szczęśliwie zakończonej ciąży. W kilka tygodni po poronieniu organizm znowu jest gotowy do stworzenia środowiska rozwojowego dla nowej istoty. I w 85% przypadków kolejna ciąża kończy się pomyślnie po 9. miesiącu.

Jeśli od kilku tygodni jesteś w stanie błogosławionym, nie zapomnij o zaplanowaniu wizyty u ginekologa, który stwierdzi, czy ciąża przebiega prawidłowo oraz kiedy mniej więcej doszło do zapłodnienia. A na tej podstawie będzie możliwe określenie planowanej daty porodu. Wizyta u ginekologa jednak nie jest potrzebna tuż po wykonaniu testu ciążowego. Optymalnym czasem jest 6-8 tydzień, kiedy badanie USG będzie mogło wykryć zarys małego człowieka, a nie jedynie pęcherzyka ciążowego. 

Skomentuj artykuł