Jak rozwijać pamięć dziecka?

Jak rozwijać pamięć dziecka?

Łatwość uczenia się i kojarzenia faktów oraz dobra pamięć to cechy, które bardzo przydają się w szkole. Pamięć zaczyna się rozwijać już w życiu płodowym i osiąga pełną dojrzałość około 15 roku życia. To jak będziemy rozwijać pamięć w pierwszych latach życia, ma ogromny wpływ na rozwój i zaprocentuje w przyszłości. Dowiedz się, jak to zrobić i jak szlifować tę umiejętność u swojego dziecka. 

Zabawa połączona z nauką

Pamięć działa przez skojarzenia, a każda informacja w niej zawarta powiązana jest z inną. Słysząc nazwę danego przedmiotu, od razu jesteśmy w stanie podać kilka innych obiektów, które nam się z nim kojarzą, np. mleko, krowa, łąka. Warto ćwiczyć tę umiejętność już u najmłodszych dzieci. Służą do tego między innymi zagadki, łamigłówki i gry, które polegają na dopasowaniu jednego elementu do innych. Do tego celu można wykorzystać np. puzzle, które zmuszają dziecko do kreatywnego myślenia, uczą sprytu i szukania nowych rozwiązań, gdy dany element nie pasuje. Dobrym pomysłem będzie również przeglądanie książek i albumów razem z maluchem. Poznawanie nowych kolorów, zwierząt czy krajów to świetna zabawa, a jednocześnie solidny trening pamięci i przyswajania nowych informacji. 

Muzyka, gry i zabawy

Dużą rolę w rozwoju dziecka może również odgrywać muzyka. Świetnym pomysłem jest zapisanie dziecka na zajęcia wokalne, taneczne lub naukę gry na instrumencie. Dzieci, które słuchają muzyki i piosenek z bajek, mają dużą łatwość w zapamiętywaniu tekstu. Błyskawicznie zapisują go w pamięci i nucą pod nosem przy każdej możliwej okazji. Dzieci, które uczęszczają na zajęcia muzyczne, mają dużo większe predyspozycje do przyswajania nowych informacji. Lekcje muzyki to ćwiczenie tzw. pamięci słuchowej, dzięki której dziecko łatwiej zapamiętuje słowa, które są wypowiadane na głos. Doskonałą grą, która ćwiczy pamięć, jest memory - już sama nazwa na to wskazuje (memory to w języku angielskim pamięć). Memory to zestaw prostych obrazków (około 14 par) przedstawiających różne przedmioty, zwierzęta czy postaci z bajek, które należy dopasować do siebie. Starszym dzieciom można nieco podnieść poprzeczkę i zagrać z nimi w warcaby lub szachy, które kształtują tzw. pamięć logiczną. Rozwija się ona pod koniec okresu przedszkolnego. 

Odpowiednia dieta i sen

Sen odgrywa bardzo ważną rolę w życiu dziecka. To właśnie wtedy utrwalają się wszelkie informacje. 3-latki powinny spać około 11 godzin na dobę, a starsze dzieci około 10. Ważną funkcję pełni również drzemka w ciągu dnia, która pozwala na regenerację organizmu i pomaga przyswoić nowe wiadomości. Istotną kwestią, jeśli chodzi o trening pamięci, jest również odpowiednia dieta. Warto zadbać, by w menu malucha znalazły się orzechy, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Orzechy są bogate w witaminy grupy B, które odpowiadają za prawidłową pracę mózgu oraz w magnez, który poprawia pamięć i koncentrację. Ważnym składnikiem, który poprawia pamięć, jest również lecytyna. Znajdziemy ją między innymi w jajach, soi, fasoli i w zielonych warzywach. Kolejnym składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju dziecka są kwasy omega-3, które znajdują się np. w tłustych rybach morskich. Niedobór tych kwasów może być przyczyną kłopotów ze skupianiem uwagi, kojarzeniem i zapamiętywaniem informacji.

Skomentuj artykuł