Jak rozwijać wyobraźnię u dziecka poprzez zabawę?

Jak rozwijać wyobraźnię u dziecka poprzez zabawę?

Zabawa jest nauką i pracą jednocześnie, a jej efekty są naprawdę imponujące. Uczy świadomości ciała, stymuluje zmysły oraz uczy koordynacji ruchowej. Kolejnym istotnym elementem jest pobudzenie wyobraźni. Dowiedz się, w jaki sposób możesz rozwijać ją u swojego dziecka. 

Od zabawy do kariery

Zabawa pełni bardzo istotną funkcję w rozwoju dziecka i ma długofalowe skutki. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat naukowcy zebrali liczne dowody, które potwierdzają konieczność zabawy w życiu dziecka. Wszelkie umiejętności, które zdobywa i rozwija dziecko, przydadzą się w późniejszym życiu. Stanowią podstawę dla ich nauki i sukcesów w przyszłości. Zabawa nie jest zatem jedynie rozrywką. Nawet najprostsze zabawy liczbowe mogą przyczynić się do łatwości w zdobywaniu wiedzy z dziedziny nauk ścisłych. Układanie puzzli, przechodzenie labiryntów czy rozwiązywanie rebusów uczą sprytu i logicznego myślenia. Dopasowywanie kształtów, rysowanie i układanie klocków stanowi fundament kreatywności. Uczy dziecka myśleć nieszablonowo i szukać nowych rozwiązań. Mózg dziecka chłonie wszystkie bodźce i informacje. Rodzic powinien uczyć dziecko jak korzystać z tych wszystkich danych i jak je porządkować. Dzieci muszą nauczyć się filtrować przydatne informacje i łączyć je w logiczną całość. Do tego potrzebne są kreatywne i przemyślane zabawy, które rozwijają wiele umiejętności naraz. 

Tego nie uczą w szkołach

W szkołach wymaga się od dzieci umiejętności zapamiętywania wielu informacji jednocześnie. Kładziony jest nacisk na ćwiczenie pamięci mechanicznej. Niestety kucie książek na pamięć nie jest jedyną umiejętnością, którą powinno zdobyć Twoje dziecko. Do Twoich zadań należy zatem nauczenie dziecka komunikacji, motywowania się do działania czy reagowania na niepowodzenia. Są rzeczy, których Twoje dziecko nie nauczy się w szkole i to na nie powinieneś kłaść największy nacisk. Pokaż dziecku, jak należy pomagać innym, jak współpracować i jak mówić o swoich uczuciach. Niepozorne zabawy mogą mieć ogromny wpływ na rozwój i przyszłość Twojego dziecka. Umiejętności, które mu przekażesz, mogą okazać się dużo bardziej wartościowe od tych wyniesionych ze szkoły. Dzieci, które ćwiczą kreatywność, wytrwałość czy myślenie strategiczne na wczesnym etapie życia, są bardziej zaradne i samodzielne w przyszłości. Często wyrastają na silne osobowości i potrafią poradzić sobie w każdej sytuacji. Stosuj konceptualne podejście i daj dziecku możliwość znalezienie problemu. Pozwól dziecku samodzielnie go zrozumieć i spróbować znaleźć rozwiązanie. Nie podawaj od razu gotowych odpowiedzi i daj dziecku się wykazać. 

Proces kreatywnego rozwiązywania problemów

Daj swojemu dziecku odpowiednie narzędzia. Dostarcz mu odpowiednie i bezpieczne zabawki, które będą uczyć własnego sposobu myślenia i rozwiązywania problemów. Zmieniaj środowisko - pokazuj dziecku nowe miejsca i przedmioty. Dzieci, które muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i nie są obeznane z daną sytuacją, myślą kreatywnie i nieszablonowo. Pamiętaj, aby dać dziecku swobodę i możliwość samodzielnego myślenia. Nie podawaj mu na tacy gotowych rozwiązań. Pozwól mu się zastanowić i przeanalizować dany problem. Poproś, by dziecko wytłumaczyło Ci zaistniałą sytuację, powiedziało co o tym myśli i jak się z tym czuje. Niech samo spróbuje znaleźć rozwiązanie i podejmie działania. 

Skomentuj artykuł